Bakanlık Duyuruları

“Denizcilik Atıkları Uygulaması” Hakkındaki Genelge Yayımlandı.

“Denizcilik Atıkları Uygulaması” Hakkındaki Genelge Yayımlandı.

Zorunlu depozito yönetim sistemi kapsamındaki ürünleri (insani tüketim amaçlı içecekler ve diğerleri) tek kullanımlık satış ambalajlarıyla piyasaya sürenler ile bu ambalajlı ürünleri tüketicilere/kullanıcılara sunan satış noktalarının Türkiye Çevre Ajansına kayıt olmalarına yönelik işlemler 1/1/2022 tarihi itibari ile başlamış olup Depozito Bilgi Sistemine kayıtlar Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu nedenle öncelikle Entegre Çevre Bilgi Sisteminde kayıtları bulunmayan ilgili firmaların, Entegre Çevre Bilgi Sistemine kayıt olarak başvuru sonucunda oluşan başvuru formunu vergi kimlik numarasının bağlı bulunduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne onaylatmaları gerekmektedir.

Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden Depozito Bilgi Sistemi uygulamasına “piyasaya süren”, “satış noktası” ve “hem piyasaya süren hem satış noktası” konumundaki firmalar giriş yaparak firmalarına ilişkin bilgiler ile ürün ve ambalajlarına ilişkin sistemde istenen bilgileri kayıt edeceklerdir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra yapılan kayıtlar Türkiye Çevre Ajansı Başkanlığı tarafından kontrol edilerek onaylandığında gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Uygulamanın kullanımına ilişkin bir kılavuz da yayınlanacak olup sistemde yaşanan sorunlara yönelik talepler ise depozito@csb.gov.tr mail adresine iletilebilecektir.

Entegre Çevre Bilgi Sistemi için tıklayınız.
Entegre Çevre Bilgi Sistemi Sık Sorulan Sorular sayfası için tıklayınız.

Entegre Çevre Bilgi Sisteminde yaşanan sorunlarla ilgili sistem içerisinde sağ üst tarafta yer alan sorun bildir menüsünü kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan, Vatandaşlarımızın sisteme doğrudan katılımlarına (marketlerden ambalajlı ürünleri depozitolu olarak almaları, boş ambalajları İade Noktalarına vererek depozito ücretlerini iade almaları) yönelik düzenlemeler ile marketlerde ambalajlı içecek satışlarından depozito ücreti tahsil edilmesine yönelik uygulamalar henüz başlamamış olup bu süreç Türkiye Çevre Ajansı Başkanlığı tarafından ilgili taraflara ayrıca duyurulacaktır. Depozito yönetim sistemi dahilinde uygulanacak depozito ücretleri ise Bakanlık tarafından ayrıca belirlenerek ilan edilmek sureti ile duyurulacaktır.

Kaynak: https://tuca.gov.tr/