Bakanlık Duyuruları

Plastik Poşetlerin Satışı 25 Kuruştan Devam Edecek

Plastik Poşetlerin Satışı 25 Kuruştan Devam Edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen uygulama ile 25 kuruş ücret ile satışına başlanan plastik poşetlerin fiyatlarında 2021 yılında da değişiklik yapılmayacak.
Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslarda 22 Aralık 2020 tarihinde güncelleme yapılırken, bu güncellemede 2021 yılında plastik poşetlerde uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olarak belirlendi. Ayrıca, güncellemede, “Daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” hükmüne de yer verildi.
Düzenleme kapsamında, ücretli poşetlerin bir yüzeyinde sadece Bakanlıkça belirlenen sıfır atık logosu ve çevreci sloganların kullanılması ve açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

TEMMUZ AYINA KADAR GEÇİŞ SÜRECİ

Ücretli poşetlere sıfır atık logosu ile çevreci sloganların yerleştirilmesi için 1 Temmuz 2021 tarihine kadar geçiş süreci belirlenirken, bu tarihe kadar halihazırda üretilmiş bulunan poşetlerin kullanılmasına imkan tanındı. Söz konusu kriterleri taşımayan poşetlerin kullanımına ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren izin verilmeyecek.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine ilişkin Usul ve Esaslara ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak:

https://csb.gov.tr/plastik-posetlerin-satisi-25-kurustan-devam-edecek-bakanlik-faaliyetleri-29868