Bakanlık Duyuruları

Türkiye ile Katar Arasında Stratejik İmza

Türkiye ile Katar Arasında Stratejik İmza

Türkiye ile Katar arasında Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Katar’ın Doha kentinde imzalandı. İmza töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve Katar Çevre Bakanı Ahmed Bin Amir El Himeydi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

İKİ ÜLKE ARASI ÇEVRESEL İŞBİRLİĞİ

Türkiye Katar Yüksek Stratejik Komite Birinci Toplantısı kapsamında imzalanan mutabakat zaptında özellikle iklim değişikliği ve atık yönetiminden kaynaklı sorunların çözümüne yönelik çalışmaları yapmak üzere iki ülke arasında anlaşma sağlandı. Deniz çevresinin kirlilikten korunması için gerçekleştirilecek faaliyetler ve hava kalite yönetiminin sağlanmasına da yer veren mutabakat zaptında, çevre yönetimi, temiz üretim ve sürdürülebilir tüketim, çevresel uygunluk zinciri, korunan alanlar, çevre bilgi sistemleri ve çevre eğitimi konuları da yer alıyor. Mutabakat kapsamında iki ülke arasında gerçekleştirilecek eğitim programları, toplantılar ve teknik ziyaretler, proje geliştirme ve uzmanlık belgelerinin değişimi konularında da anlaşma sağlandı. İmzalanan mutabakat zaptıyla birlikte iki ülke arası çevresel iş birliği faaliyetlerinin etkili bir şekilde uygulanması için taraflarca Ortak Komite kurulacak.

“BÖLGENİN İKİ İSTİKRAR ADASI”

Düzenlenen imza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı konuşmasına Yüksek Stratejik Komite Toplantısı nedeniyle Katar’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek başladı. Türkiye ve Katar’ın kardeş iki ülke olduğunu ifade eden Sarı, iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin imzalanan çevresel işbirliği mutabakatıyla daha da güçlendiğini vurguladı. Türkiye ve Katar’ın iki istikrar adası olarak birlikte yükseldiğini kaydeden Bakan Sarı konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye ve Katar arasındaki; gücünü ortak tarihimizden alan köklü ilişkilerimizde halkımızın karşılıklı olarak birbirlerine duyduğu yakınlık bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir. Türkiye-Katar ilişkileri son yıllarda kurulan ortak siyasi irade ile yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Bu ziyaret sırasında atacağımız yeni adımlarla ikili ilişkileri daha da kuvvetlendireceğimize inanıyorum İlişkilerimizin siyasi düzeyde olduğu kadar; kültür, ekonomi ve çevre alanlarında da gelişmesi adına gösterdiğimiz ortak gayret bizleri memnun etmektedir.