Bakanlık Duyuruları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı’nı Gerçekleştiriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı’nı Gerçekleştiriyor

Ülkemizin ev sahipliğinde, 15-17 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 5. Çevre Bakanları Toplantısında alınan karar uyarınca, Türkiye tarafından iklim Değişikliği ile ilgili Safranbolu’da Uluslararası İklim Değişikliği Konferansı’nın düzenlenmesi kararı alındı.

Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda EİT Sekretaryası ile EİT Çevre Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile işbirliği içinde Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı düzenlenecek.

25-27 Mart 2015 tarihleri arasında Safranbolu’da gerçekleştirilecek ve 3 gün sürecek Konferansın ilk iki gününde; İklim değişikliğinin etkileri, etkilenebilirlik ve uyum, 2015 yılı sonunda Paris’te kabul edilmesi öngörülen yeni küresel iklim anlaşması, yeni anlaşma için BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi taraflarınca sunulacak olan ulusal katkılara odaklanılarak bu konularda sunumlar yapılacak ve EİT üyesi ülkelerin temsilcileri tarafından da ülke ölçeğinde yapılan çalışmalar anlatılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla Konferansın son günü üst düzey oturum gerçekleştirilecek. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanı S İdris Güllüce’nin de katılım sağlayacağı konferansa, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Sekreteri Dr. Renate CHRIST ile BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Strateji Direktörü Halldór THORGEIRSSON’un yanı sıra, EİT üyesi ülkeler ile Balkan ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden bakanlar düzeyinde, uluslararası kuruluşlardan ise üst düzey katılım beklenmekte.

Konferans sonucunda; Bölge ülkelerinin iklim değişikliğinden etkilenebilirliklerinin yüksek ve gelişmekte olan ülkeler olduğu hususlarının vurgulandığı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ilkeleri ve ülkelerin özgün koşulları çerçevesinde adil ve uygulanabilir bir 2015 Anlaşmasının ortaya konulabilmesi için mümkün olan her türlü çabaya destek verileceğine işaret eden Safranbolu İklim Değişikliği Deklarasyonunun kabul edilmesi öngörülüyor.

Deklarasyonun, EİT ülkelerinin yeni iklim anlaşmasına ilişkin ortak bildirimi olarak BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryasına sunulması planlanıyor.

Konferansla ile ilgili detaya http://www.safranboluclimateconference.org/ linkine tıklayarak ulaşılabiliyor.