Takipte Kalın

Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı ve Turistik Konaklama Hizmet Grubu için Çevre Etiketi Kriterler Yayınlandı!

Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı ve Turistik Konaklama Hizmet Grubu için Çevre Etiketi Kriterler Yayınlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki alanda daha Çevre Etiketi için kriter yayınladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı ve Turistik Konaklama Hizmet Grubu için kriterler yayınlandı.

Elde Yıkama Bulaşık Deterjanı için çevre etiketi sağlanabilmesi için firmaların ürünlerinde çevreye duyarlı/sürdürülebilir hammadde kullanan ve çevreye duyarlı ambalaj tercih etmeleri gerekecek.

Turistik Konaklama Hizmet Grubu için yayınlanan kriterlere göre de bu tesislerin Çevre Etiketi verilmesi için tesislerin enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kullanımı, su tasarrufu, atık yönetimi, çevreye duyarlı ulaşım, tüketimin izlenmesi, misafir bilgilendirmesi vb. başlıklarda 22 zorunlu kriteri sağlamaları, ayrıca 22 seçmeli kriterden en az 20 puan toplamaları gerekecek.

Her iki grup için sağlanacak Kriterler, 5 yıl süre ile geçerli olacak. Bu süre içinde, Çevre Etiketi Kurulu tarafından gerekli görüldüğünde kriterler güncellenebilecek veya uygun görüşüne istinaden kriterlerin geçerlilik süresi uzatılabilecek.

Kriter yayınlanan grup sayısı 5’e çıktı

Temeli 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda kurulan Çevre Etiketi Birimi kurulmasına dayanan Çevre Etiketi çalışmaları kapsamında 2018 yılı Ekim ayında Çevre Etiketi Yönetmeliği yayınlanmıştı.

2019 yılı Mayıs ayında da Seramik, Tekstil ve Temizlik Kağıdı olmak üzere 3 ürün grubu için toplamda 48 kriter belirlenmişti.

KAYNAK

https://yesilekonomi.com