Bakanlık Duyuruları

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programına Kayıtlar Başladı!

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programına Kayıtlar Başladı!

İşveren ve işveren vekilleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütecek

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek. Bu yasal yükümlülük 1 Temmuz 2016 tarihinde başlıyor.

İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı 29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin” Yönetmeliğe dayanıyor. Söz konusu Yönetmelikle; ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, işe giriş ve periyodik muayeneler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Protokole göre 81 ilde bürosu bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı hazırlayarak büroları aracılığıyla hizmet veriyor.

Başvurular internet ortamında 6 – 24 Haziran 2016 tarihleri arasında http://esertifika.anadolu.edu.tr adresinde yapılacak

Programa 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilecek. Hali hazırda işveren veya işveren vekillerinin yanı sıra gelecekte bu konumda olabilecek kişiler de programa katılarak sertifika alabilecek. Daha sonra belirtilen kapsamdaki işyerlerinde işveren veya işveren vekili olma durumlarında işe giriş ve periyodik muayeneler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.

Ders kitabının ve program sonunda tamamlama belgesinin temin edilmesi süreçlerinde 81 ildeki Anadolu Üniversitesi AÖF büroları hizmet verecek.

İSG Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İSG-KÂTİP veri tabanına internet üzerinden kendi kayıtlarını yapmaları halinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecek. İSG- KÂTİP veri tabanına nasıl kayıt yapılması gerektiği http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinde duyurulacak.