Bakanlık Duyuruları

Sakarya İlinde Tespit Edilen Gömülü Atıklar

Sakarya İlinde Tespit Edilen Gömülü Atıklar

ALO 181 Çevre ve Şehircilik Hattı ve Jandarmaya yapılan bir ihbar üzerine Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik elemanları, AFAD ve Jandarma tarafından  Sakarya İli, Pamukova İlçesi, Karapınar Mahallesi, Paşalar Mevkiinde  bulunan Şenyıl İnş. Harf. Maden San. Tic. Ltd. Şti’ne ait faal durumdaki Dolomit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinde inceleme yapılmıştır.

Ocakta yapılan kazı çalışması sonucunda 200 m2 alanda 50-60 cm derinlikte toprağa gömülü durumda koyu renkte ve ağır kokulu atık maddeye rastlanmıştır.

AFAD KBRN ekibi tarafından ölçüm yapılmış, yapılan ölçümde bir kazı alanında 90 ppm, hemen yanındaki kazılan alanda ise 118 ppm değerinde uçucu organik bileşik tespit edilmiştir.

Ölçüm sonucu insan sağlığı açısından tehlike sınırlar arasında değerlendirildiğinden kazı çalışması durdurulmuş, bölgeden personel uzaklaştırılmış ve çevrede gerekli önlemler alınmıştır.

Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca atıktan uluslararası standartlara uygun olarak numune alınmış ve TÜBİTAK –MAM Laboratuvarına gönderilmiştir.

Söz konusu Dolomit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi 30.09.2015 tarihinde Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce mühürlenmiştir.

Ayrıca atığın güvenli bir şekilde çıkarılması ve bertarafı için İZAYDAŞ (İzmit Atık ve Artıkları ArıtmaYakma ve Değerlendirme A.Ş.) firması ile irtibata geçilerek, 03.10.2010 tarihinden  itibaren  İZAYDAŞ firması tarafından atıkların toplanarak yakma yöntemi ile bertarafına başlanılmıştır.

Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Atığın kime ait olduğunun tespiti konusunda Jandarma tarafından soruşturmaya devam edilmektedir.