Bakanlık Duyuruları

Yeni Ürün/Hizmet Grubu Belirleme Süreci Başlamıştır

Yeni Ürün/Hizmet Grubu Belirleme Süreci Başlamıştır

19.10.2018 tarihli ve 30570 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Etiketi Yönetmeliği ile ülkemizde tesis edilen Türkiye Çevre Etiketi Sistemi’nin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar Bakanlığımızca yürütülmektedir. TS EN ISO 14024: Tip I Çevre Etiketlemesi, Prensipler ve Yöntemler standartlarına göre yürütülen Türkiye Çevre Etiketi Sistemi kapsamında yeni ürün/hizmet kategorisi belirlenmesi için paydaşların görüşleri talep edilmektedir.

13.05.2019 tarihinde yayımlanan tekstil, seramik kaplama, temizlik kağıdı ürün gruplarına ait çevre etiketi kriterleri doğrultusunda yapılan başvurular neticesinde, başvurusu uygun bulunan firmalar çevre etiketi kullanıcısı ünvanı almaya hak kazanmaya başlamışlardır.

Türkiye Çevre Etiketi Sistemi ile birlikte tüketiciler ürünlerin ve hizmetlerin çevresel performansına ilişkin bilgi sahibi olabilmekte; işletmeler ise çevresel performansa verdikleri önemi belgeleyerek marka değerlerini yükseltme imkânına sahip olabilmektedir.

Sistem kapsamında kriter belirlenmesini talep ettiğiniz yeni ürün/hizmet grupları için Kriter Belirleme Formunu doldurarak cevreetiketi@csb.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

OLASI ÜRÜN/HİZMET GRUPLARI

Armatürler
Ayakkabı
Boya ve Vernik
Kağıt Ürünleri (Temizlik kağıdı hariç)
Mermer ve Doğal taş
Mobilya
Sıhhi Tesisat Ürünleri
Temizlik Ürünleri (Bulaşık Makinesi Deterjanları, Çamaşır Deterjanları)
Yağlayıcı Maddeler
Yatak Üretimi
Yetiştirme Ortamı, Toprak İyileştirici, Malç
Zemin Kaplama (Ahşap,lamine)

Kaynak:
https://cevreetiketi.csb.gov.tr/