Bakanlık Duyuruları

Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi

Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi

21.11.2013 tarihinde yayımlanarak 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe giren (Değişik:06/05/2014-28992) Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin “Eğitim” başlıklı 17. Maddesinde “Bakanlık, belge sahibi çevre görevlilerine yılda en az bir kez eğitim verir veya verdirir. Çevre görevlileri vize dönemi içinde en az bir kere bu eğitime katılmak zorundadır. Eğitim ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından 2010-2011 ve 01 Haziran 2012 tarihine kadar Çevre Görevlisi Belgesi alan ve 01 Haziran 2017 tarihine kadar belge geçerlik süresi bulunan ÇevreGörevlilerine yönelik vize yenileme eğitimi düzenlenmesi planlanmaktadır.

► Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi Uzaktan eğitim şeklinde olup başvurular ve eğitim internet üzerinden yapılacaktır.

► Eğitime katılacak adayların2010-2011 ve 01.01.2012- 01 Haziran 2012 tarihleri arasında Çevre Görevlisi Belgesi almış ve 01 Haziran 2017 tarihi itibari ile belge geçerlik süresi dolmak üzere olanlar başvuru yapabileceklerdir.

► Eğitime başvuruda istenilen bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.

► Ocak 2017 tarihinde belge süreleri dolmak üzere olanların 20 Kasım 2016 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmekte olup, belirtilen tarihe kadar başvurmaları halinde öncelikli olarak eğitime başlatılacaktır.

► Sistemde kayıtlı olan T.C. kimlik numaralı Çevre Görevlileri giriş yapacaktır. Belirtilen tarihler dışında Çevre Görevlisi Belgesi olanlar başvuru yapamayacaktır.

► Adaylar, online uzaktan eğitim portalı üzerinden gruplar halinde eğitime alınacaktır.

► Eğitim süresi 7 (yedi) takvim günü ile sınırlanacaktır. Bu süre sonunda adaylar için online uzaktan eğitim portalı kapatılacaktır. Adaylar belirtilen gün içerisinde sisteme giriş yaparak eğitimi tamamlamak zorundadır. Bu süre içerisinde eğitimi tamamlamayan adaylar eğitim haklarını kaybetmiş sayılacaktır.

► Eğitimi tamamlayan adaylara elektronik olarak e-sertifika düzenlenecektir. Eğitimi tamamlayarak sertifikasını alan adaylar, Çevre Görevlisi Vize Yenileme Başvurusu yapmak için Bakanlığımız izin lisans (http://izinlisans.cevre.gov.tr) yazılım portalı üzerinden e-imza ile elektronik olarak başvuru yapacaklardır.

► “Çevre Görevlisi Vizesi Uzaktan Eğitim Ücreti” 100 TL olup, Eğitim Ücreti Türkiye Halk Bankası A.Ş. de açılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KUTA hesabı 113 nolu kaleme “Çevre Görevlisi Vize Uzaktan Eğitim Ücreti” açıklaması yapılarak yatırılacaktır. Eğitim ücreti doğrudan banka şubesinden yapılması gerekmektedir. (EFT ve/veya Havale ile yapılan işlemler kabul edilmemektedir. ).

► Başvurularda diploma ve eğitim ücreti yatırıldığına dair dekont sisteme yüklenerek yapılacaktır.

► Uzaktan eğitim Başvurusu için E-imza/Mobil imzaya gerek yoktur.

► Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimi başvuruları 16-30 Kasım 2016 ile tarihleri arasında kabul edilecek olup, başvurular http://uzaktanegitimbasvuru.csb.gov.tr/ internet adresinden yapılacaktır.

Not:Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan ve hali hazırda Bakanlık çalışanı olarak Çevre Görevlisi Belgesi alan kişiler, Vize yenileme başvurusu yaptıkları tarih itibari ile Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatının çevre ile ilgili birimlerde çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, yapılacak Çevre Görevlisi Vize Yenileme Eğitimine katılmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu durumda olanlar Çevre Görevlisi belgelerini vize yaptırmak için izin lisans yazılım sitemi üzerinden ilgili belgelerle başvuru yapabilir.

İletişim için;
Ad-Soyad
Telefon
E-Posta Adresi
Havva ÖZKIR
0(312) 410 18 57
Şule TEBER
0(312) 410 19 95
Pelin BAŞARISOY
0(312) 410 19 85